Maminka - nejdůležitější člověk v našem životě

Maminka - nejdůležitější člověk v našem životě

V neděli 12. 5. budeme slavit Den matek. Pro většinu z nás je maminka nejbližší člověk. Je to právě maminka, která se o nás stará od narození, vychovává nás, jak nejlépe umí, fouká nám rozbitá kolena, učí se s námi, řeší první lásky a důležitá rozhodnutí v našem živote. Den matek je skvělou příležitostí, jak vybrat dárek pro maminku, jak mamince poděkovat za vše, co pro nás dělá a ukázat jí, že si její péče a lásky náležitě vážíme.  

Trocha historie:

V období 29 000 př. N. l. vznikl historicky první známý symbol matky a mateřství – Věstonická Venuše. Tato keramická soška znázorňuje nahou ženu a oslavuje krásu a důležitost ženy jako takové.

Ve starověkém Římě slavily tzv. Matronalie. První březnový den byl věnován bohyni Juno – ochránkyni vdaných žen a nastávajících matek. V antickém Řecku zase oslavovali matku bohů – Kybelé při velkolepých oslavách plodnosti a mateřství.

Od 16. století se v křesťanských evropských zemích slavila tzv. Mothering Sunday. Vždy čtvrtou neděli od začátku půstu dostali sloužící volno, aby navštívili rodný kostel a svou rodinu. Lidé nosili matkám čerstvé květiny a květiny nosili také do kostela.

Moderní historie Dne matek pochází se Spojených států z počátku 20. století, kdy se první oslavy Dne matek konaly roku 1908 na počest obhájkyně mateřských práv Anny Reeves Jarvisové. Od roku 1914 slavíme Den matek vždy druhou květnovou neděli. Svátek matek se v různých termínech a podobách slaví po celém světě dodnes. Myšlenka je však všude stejná – poděkovat našim maminkám a babičkám za jejich péči, lásku a starostlivost.

V Čechách se začal Den matek slavit dle amerického vzoru druhou květnovou neděli v roce 1923 díky dceři našeho prvního prezidenta - Alici Masarykové.

Udělat mamince radost chce určitě každý z nás. Vždyť je to právě ona, která s námi v dětství tráví nejvíce času – odhadem až 15 % života tráví každý z nás právě s matkou. 

Potěšte svou maminku ručně natrhanou kytičkou, voňavým kosmetickým balíčkem či kvalitní kávou a něčím dobrým na zub. Na Familium pro vás máme také spoustu dárků pro koníčky vašich maminek. Ať už se jedná o krásné zahradnické náčiní či pomůcky vaření.

Poděkujte v neděli 12. 5. i vaší mamince některým originálním dárkem z Familium.